OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Snáď štrnásť rokov uplynulo od dňa, keď som pravdepodobne na vlnách Rádia Ragtime počul „Daughter“, prvú skladbu od PEARL JAM, ktorá sa dostala do uší vtedy dvanásťročného fagana, pyšného na to, že do školy môže chodiť v rozopnutej flanelke. Ospravedlňujem sa za nostalgickú vsuvku, no ťažko sa jej pri posluchu mamutieho „Live At The Gorge 05/06“ ubrániť.
Vydať sedemdiskový živák už zdiaľky zavána samožerstvom a stratou súdnosti (aj tento fakt asi prekvapí len tých, čo nevedia, že počet oficiálnych live albumov PEARL JAM dávno presiahol stovku). Tvorivá sloboda, ktorej PEARL JAM mali vždy dosť (a ktorej sa Eddiemu Vedderovi a jeho parťákom dostáva paradoxne o to viac, o čo menej ľudí si kupuje ich dosky) sa však odjakživa podpisuje hlavne na nekompromisnej kvalite výstupu „se vším všudy“. „Live At The Gorge 05/06“ nie je žiadnou výnimkou, presne tak, ako sa výnimky nenájdu na žiadnom CD, ktoré PEARL JAM vypustili po v tomto ohľade prelomovom „Vitalogy“. Tri papierové obaly v krabičke ozdobenej fotografiami z National Geographic nesú sedem farebne odlíšených diskov z troch koncertov, ktoré PEARL JAM odohrali v rokoch 2005 až 2006 v The Gorge Amphitheatre, neďaleko domovského Seattlu. A sme na začiatku.
Dlho som bojoval s tým, ako sa vôbec s ôsmimi hodinami hudby, rozdelenými na stovku stôp, popasovať. „Live At The Gorge 05/06“ nie je počúvaním na jeden záťah (i keď aj o to som sa pokúsil), ani zberateľskou raritkou, predurčenou na zapadanie prachom. Celý set je do veľkej miery „opus magnum“ skupiny – i keď zrejme nezamýšľaným. Za cenu menšiu než je cena dvoch radoviek dostanete všetky skladby, cez ktoré si PEARL JAM pamätáte, nech je váš vkus v rámci tvorby grungeových veteránov akýkoľvek. To všetko v povestnej zvukovej i interpretačnej kvalite, ktorá PEARL JAM vyslúžila nálepku jednej z najlepších koncertných kapiel, vďaka čomu sa vedderovci zrejme vôbec nemusia starať o kvantitu a predaj štúdioviek. A sme zase na začiatku.
Vymenovávať tracklist je zbytočné, aj keby to náš redakčný systém zvládol; nájdete ho na tomto odkaze. Tvorba PEARL JAM je pre Veddera istou neprerušiteľnou misiou, takže žiadna z jej etáp nie je zabudnutá po tom, ako príde nová, nablýskaná doska. To však neznamená, že by sa musel poslucháč prehrýzať vatou z toho menej vydareného, pod čo sa skupina podpísala. „Binaural“ reprezentuje len dvojica skladieb, „Riot Act“ len o pár viac. Zato sa ten istý poslucháč dočká koncertných špecialít, akými dozaista sú „Baba O’Riley“ od THE WHO, stálica „Fuckin’ Up“ z pera Neila Younga, skladby od RAMONES, Toma Pettyho, Jimiho Hendrixa...
Vrcholom sú však piesne, ktoré s PEARL JAM odspieva dav. Pri počúvaní „Alive“, „Even Flow“, „Blood“, „Better Man“ ale i snáď posledného ozajstného hitu kapely, „Given To Fly“ je ľahké zabudnúť, že ich poznáte odpredu-odzadu a na chvíľu sa ponoriť do predstáv, že ste TAM, a zimomriavky vám behajú po tele zhora dole. Rafinovaná dramaturgia umožnila rozdeliť koncerty na sedem CD tak, že každé je iné, pokrývajúce rozličné obdobia v rozličnom pomere. Spolu s tracklistom vytlačeným na každom CD ide o malé detaily, ktoré „Live At The Gorge 05/06“ pridávajú na hodnote. Nie je nič ľahšie, než vybrať si ten správny disk či dva a urobiť si malý súkromný koncert. Kto spočíta, koľko máte možností?
Nie je nič ľahšie, než vybrať si ten správny disk či dva a urobiť si malý súkromný koncert.
Eddie Vedder
- spev, gitary
Stone Gossard
- gitary
Mike McCready
- gitary
Jeff Ament
- basgitara
Matt Cameron
- bicie
Boom Gaspar
- Hammond B3, Fender Rhodes
Gigaton (2020)
Vault 9: Live In Seattle 12/8/93 (2019)
Let`s Play Two (Live/Original Motion Picture Soundtrack) (2017)
Lightning Bolt (2013)
Backspacer (2009)
Live At The Gorge 05/06 (2007)
Pearl Jam (2006)
Benaroya Hall - October 22nd 2003 (2004)
Live At The Garden (2003)
Lost Dogs (rarity) (2003)
Riot Act (2003)
Binaural (2000)
Live On Two Legs (1998)
Yield (1998)
No Code (1996)
Vitalogy (1994)
Vs. (1993)
Ten (1991)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Monkey Wrench / Rhino
Stopáž: 7:59:01
Nahrané naživo 1. 9. 2005 (3CD), 22. 7. 2006 (2CD) a 23. 7. 2006 (2CD)
K vyššie uvedenému nie je v skutku príliš čo dodávať. Jednoducho ďalší koncertný album PEARL JAM spájajúci štúdiovú tvorbu rockovej stálice z rôznych období do kompaktného celku plného masových favoritov i nenápadnejších skladieb, ktorým kapela náhodne vdychuje život práve na pódiu. A funguje tu všetko - nostalgické spomienky vynárajúce sa pri počúvaní dobových vecí, Vedderove nenútené a neformálne frontmanstvo, neuveriteľná spätná väzba od publika vťahujúca do diania aj pri domácom posluchu, alebo na každom koncerte odlišné interpretácie niektorých opakujúcich sa skladieb ako aj pre PEARL JAM typické rozsiahle improvizované plochy.
Tradičné covery "I Believe In Miracles", "Crown Of Thorns", "Baba O Riley" oživuje Youngová "Fuckin Up'" a všetkým z nich kraľuje povznášajúca nádhera "I Won't Back Down" od Toma Pettyho.
Sedem diskov patriacich do zbierky každého fanúšika poctivej a úprimnej rockovej hudby.
Naprosto strhující "posluchaná". Nijak jsem Pearl Jam neposlouchal, vlasntil jsem jenom Riot Act, které si občasl poslechnul. Jak jsem ovšem zjistil, že vydali sedm disků živé hudby najednou, tož jsem si řekl, jdi do toho:-). Vzápětí jsem si musel pořídit studiovku Ten. Tenhle živák řadím za nejlepší co jsem kdy slyšel hned po Led Zeppelin - How The West Was Won. Nádherný zážitek, ikdyž mi dal dost zabrat.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.